مطالعه کهورت رفسنجان (RCC) در راستاي مطالعه همگروهي آينده نگر كشوري پرشين (به عنوان يكي از سانترهاي مطالعه ملي پرشين كهورت) انجام می شود.
نظرسنجی
کیفیت وب سایت مرکز را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1687
 بازدید امروز : 315
 کل بازدید : 149302
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/4375
سوالات متداول

کهورت چیست؟

مطالعه هم‌گروهی(انگلیسی:Cohort Study) نوعی مطالعه طولی (گونه‌ای از مطالعات مشاهده‌ای) است که در پزشکی، علوم اجتماعی، علوم آماری و اکولوژی کاربرد دارد. این مطالعات به بررسی فاکتورهای خطر می‌پردازد و گروهی از افراد سالم (بدور از بیماری) را تحت بررسی قرار می‌دهد. از روابط و همبستگی‌ها جهت تعیین میزان خطر عوامل خطر درکنار هم استفاده می‌کند.

این مطالعات نوعی از طراحی مطالعات بالینی است که باید با مطالعهٔ مقطعی مقایسه شود. مطالعات هم‌گروهی (کوهورت) بیشتر آینده‌نگر است. هم‌گروهه به گروهی از افراد اطلاق می‌شود که تجربه‌های رایج خود در یک زمان مشخص شده را با هم تسهیم می‌کند. (به عنوان مثال تولد، استفاده از یک دارو یا واکسیناسیون یا یک آلوده کننده یا انجام یک روش درمانی مشخص) به گروهی از مردم که در یک روز یا در یک دورهٔ زمانی مشخص به دنیا می‌آیند را هم‌گروهی تولد گفته می‌شود ممکن است این گروه تطبیقی هر کدام در یک گروه هم‌گروهی دیگر قرار بگیرد یا در بررسی دیگری مثل در معرض ماده‌ای بودن قرار گرفته باشد ولی از یک نظر دیگر (با یک ویزگی خاص مشترک) در این گروه قرار می‌گیرند. زیرگروه‌هایی که در یک هم‌گروهه قرار دارند ممکن است با یکدیگر مقایسه شوند.

 

مطالعه کهورت را در رفسنجان چه ارگانی انجام می دهد؟

ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و معاونین ایشان پس از ماه ها تلاش مجوز انجام طرح کوهورت را در جهت ارتقاء سلامتی مردم این شهرستان با هزینه ای بالا اخذ نمودند.

 

آیا اطلاعات مردم در اختیار ارگان دیگری مانند سازمان آمار نیز قرار داده می شود؟

خیر اطلاعات به صورت کاملاً محرمانه بوده و فقط در بانک اطلاعاتی کوهورت پرشین ذخیزه و سپس تجزیه و تحلیل می شود. 

 

وضعیت اقتصادی خانوار ها چه تاثیری بر سلامتی مردم دارد؟

رفاه و وضعیت اقتصادی مناسب موجب کاهش اختلالات روانی و فعالیت فیزیکی مخرب می شود. اما از سوی دیگر بایستی با انجام ورزش و تغذیه مناسب موجبات جلوگیری از افزایش وزن را نیز فراهم کنیم.

 رفسنجان، خیابان امیرکبیر غربی، جنب درمانگاه میرزایی، مرکز بهداشت شماره چهار، مرکز بررسی سلامت عمومی رفسنجان. تلفن:03434323482 و 5-03434334144
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به مرکز سلامت عمومی رفسنجان می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2015 www.cohort.rums.ac.ir - All rights reserved